okul aile birliği nasıl kurulur ?

  okul aile birliği nasıl kurulur? yönetim ve denetleme kurulunda kaç üye olması gerekiyor? Okuldaki öğretmen sayısı 3, bu sayı yönetmelikte belirtilen sayıdan azsa ne yapılır?  Share on Google+
 • üç organdan oluşur:

  1. genel kurul

  2. yönetim kurulu

  3. denetleme kurulu

  genel kurul üyelerin hepsi üle yapılır. yani bütün üyeler genel kurul üyeleridir.

  yönetim kurulu ise genel kurul tarafından seçilen beş asıl ve beş yedek üyeden oluşur.

  denetleme kurulu ise sene başındaki öğretmenler kurulu toplantısında seçilen iki asıl öğretmen üye ve bir tane genel kurulca seçilen öğretmenden oluşur. (öğretmenler kurulu toplantısında okul aile birliği için iki asıl ve iki yedek öğretmen seçilir. bunlar okul aile birliğinin denetleme kurulunda görev alırlar)

  okuldaki öğretmen sayısının üç olması denetleme kurulu için yeterlidir. iki asıl bir yedek üye seçersiniz.

  ekim ayının sonuna kadar okul müdürü genel kurulu toplamak zorundadır. bunu da davetiye çıkararak yapar ve bütün velileri okul aile birliğinin genel kuruluna çağırır. bu toplanan genel kurul beş asil ve beş yedek olmak üzere yönetim kurulunu seçer. bir asil bir yedek üye olmak üzere de denetleme kurulunu seçer. denetleme kurulunun diğer iki asil iki yedek üyeleri ise öğretmenler kurulunda seçilen üyelerden oluşur. okul müdürü 15 gün önceden davetiye göndermek zorundadır. bu da demek oluyor ki en geç ekim ayının 15'inde davetiye çıkarmak gerekir.

  okul müdürleri hiç bir şeye karışmaz. sadece bir usulsüzlük gördüğü zaman okul aile birliği başkanını yazılı olarak uyarır.

  başka öğrenmek istediğin bir ayrıntı varsa sor cevaplayayım hocam.

 • harcama ve gerçekleştirme yetkilisi kimdir, para çekme yetkisi okul müdüründe olabilir mi? bunlar nasıl belirlenir? şimdiden teşekkürler.

 • para çekme yetkisi okul müdüründe olamaz hozam. okul aile birliğinin muhasip üyesi para çekme yetkisine sahip olan kişidir.

  yönetim kurulu toplantısından sonra okul müdürü okul aile hesabının bulunduğu bankaya resmi bir yazı yazar. yazıda der ki: şu numaralı okul aile birliği hesabımızın para çekme yetkisi şu t.c kimlik numaralı şu şahsa verilsin diye. böylelikle o şahsın haricinde kimse o hesaptan para çekemez.

 • yahu şu okul aile birliğini en başından en sonuna kadra anlatacak kimse yok mu ya, belgeleriyle örnekleriyle her şeyiyle anlatacak olan. senenin sonuna kadar dua etmezsem en adi olayım. ömür boyu dua etmem için gelip bizim okulun bütün okul aile birliği evraklarını ve işlerini yapmanız lazım, hem de hepsini geçmiş tarihli olarak :)

 • hocam ilk önce okul aile birliğini oluşturmak için genel kurulu toplamalısınız. okul müdürü genel kurulu bir yazıyla toplantıya çağırır. ayrıca diğer iletişim araçlarını da kullanır bu davet için. mesela okul sitesinde de genel kurul için toplantı yapılacağını duyurur. bu duyuru mutlaka toplantının yapılacağı tarihten en az 15 gün önce olmalıdır. aşağıdaki linkte okul müdürünün davetiye yazısı var tıklayıp indirin lütfen. eğer geçmiş tarihli olarak okul aile birliği oluşturacaksanız yükleyeceğim belgelerden hiç birinin tarihini değiştimeyin hepsi gerçek tarihtir ve sıralıdır.

  1. okul aile birliği genel kurulu toplantı davet yazısı

  böyle bir yazıyla bütün genel kurulu toplantıya çağırıyorsunuz. bu yazıyı tarayıcan tarayıp okul web sitesinde yayınlasanızda olur. tek tek bütün velilere göndermeye çalışmayın sakın :) bir de bu yazıdan bir tane okul aile birliği duyurular panosuna asınız.

  sıra geldi toplantı hazırlıklarına. genel kurula sunmak için şu evrakları hazırlayacaksınız hocam: okul aile birliği gelir cetveli, okul aile birliği gider cetveli, okul aile birliği gelir gider bilançosu bir de okul aile birliği genel toplam diye bir çizelge. toplantıdan sonra bu çizelgelerin hepsini okul aile birliği panosuna asacaksınız.

  2. okul aile birliği gelir cetveli

  3. okul aile birliği gider cetveli

  4. okul aile birliği genel toplam cetveli

  5. okul aile birliği gelir gider bilançosu

  bu dört belgenin ilk iki tanesini tefbis'den çıkartıyorsunuz hocam, okul aile birliği genel toplam cetvelini ise kendiniz hazırlıyorsunuz. tabi hazırlarken yine verileri tefbis'ten alıyorsunuz. umarım tefbisi kullanmayı biliyorsunuzdur. eğer bilmiyorsanız sözleyin o konuda da yardımcı olurum. eğer çok sıkıntıya girecekseniz bu üç evrakı hazırlamasanız da olur. en fazla şöyle yaparsınız. dersiniz ki 2013 yılı içerisinde şu kadar gelirimiz olmuştur, şu kadar da giderimiz olmuştur, şu anda da okul aile birliği hesabımızda şu kadar para vardır arkadaşlar. yani bu bile yeterli olur. ama dördüncü belge olan okul aile birliği gelir gider bilançosunu mutlaka hazırlayıp genel kurula sunmalısınız.

  sıra toplantı yapmaya geldi. toplantıyı gündem maddelerine göre sırasıyla yapın hocam. aşağıda iki tane toplantı tutanağı paylaşıyorum ikisini de indirip inceleyin hocam hangisini isterseniz onu kullanın. birincisinde seçim yapılarak kurul üyeleri seçilmişlerdir, ikincisinde ise genel kurulun oy birliği ile aldığı karara göre geçen yıl ki kurullar aynen görevlerine devam etmişlerdir. benim tavsiyem siz birincisini kullanın.

  6. okul aile birliği genel kurul toplantı tutanağı-1-

  7. okul aile birliği genel kurul toplantı tutanağı-2-

   

  toplantıyı da yaptık ve bitti, şimdi de toplantıda aldığımız kararlar gereği belirtilen tarihlerde yönetim kurulu toplantısı ve denetleme kurulu toplantısı yapmalısınız. daha doğrusu yaptırmalısınız. onlar yapmasalar bile siz yapmış gibi belge hazırlamalısınız :)

  okul aile birliği yönetim kurulu toplantısının karar tutanağını aşağıya yükledim. gördüğünüz gibi yönetim kurulu kendi arasında muhasip üye, sekreter gibi görev dağılımı yapıyor.

  8. okul aile birliğ yönetim kurulu toplantısı karar tutanağı ve görev dağılımı

  okul müdürü olarak geçen yıl okul aile birliğinin yönetim kurulunun görev süresi bitince bütün evraklarını siz tutanakla teslim almıştınız zaten. sorduğunuza göre büyük bir ihtimalle siz yeni bir müdürsünüz, sizden önceki müdür teslim almıştır, yani bu evraklar okuldadır. şimdi siz bu defter ve evrakları bir tutanakla yönetim kuruluna teslim edeceksiniz. tutanağın örneğini de aşağıya yükledim.

  9. okul aile birliği defter ve dosyaları devir teslim tutanağı

  son olarak denetleme kurulu kaldı. denetleme kurulu karar tutanağını da aşağıdan indirip hazırladıktan sonra okul aile birliği iş ve işlemleri şimdilik bitmiş oluyor.

  10. okul aile birliği denetleme kurulu toplantısı ve görev dağılımı

  evet okul aile birliğinin kurulması, iş ve işlemleri ve bütün evrakları bunlar hocam. hayırlı uğurlu olsun :)

  okul aile birliğinin yönetim kurulu toplanıp muhasip üye seçtikten sonra. sekizinci maddedeki linkte bunu yapmış olacaklar zaten. siz ziraat bankasına bir resmi yazı yazarak para çekme yetkisini bu muhasip üyeye veriyorsunuz. yada iki kişiye ortak da verebilirsiniz. mesela bir muhasip üye bir tane de normal üye gibi. 

  bankaya yazacağınız resmi yazı da şu şekilde olacak hocam:

  11. okul aile birliği hesabından para çekme yetkisi tanımlanması için yazılacak resmi yazı

  okul aile birliği para çekme yetkisi yazısı, bankaya yazılacak

  iki, üç ve dört numaralı evrakları okul aile birliği panosuna asmayı da unutmayınız. eğer hala yapamadığınız bir husus yada kafanıza takılan bir şey varsa sorun lütfen

   

 • hocam merhaba, okul aile birliğinin parasını müdür olarak ben çekiyorum bazen de müdür yardımcımız acaba bu sorun teşkil eder mi? olması gereken okul aile birliği başkanının parayı bankadan çekmesi midir? 

 • yok hocam okul aile birliği fonunu sizin veya müdür yardımcınızın çekmesi doğru bir davranış değil. usle uygun olanı paranın aile birliği başkanı ve ya aile birliğinin üyelerinden birinin çekmesi ve kullanmasıdır. sonra farklı problemler yaşayabilirsiniz.

 • okul aile birliği kalktı diye bir söylenti var ortalıkta. kalktı mı kalkmadı mı bilgi verebilir misiniz.

 • arkadaşlar aile birliğinin kalkması demek okulların iflas bayrağını çekmesi demektir, sanmıyorum öyle bir uygulamanın yapılacağını. nerden duydunuz hocam aile birliğinin kalktığını ben hiç duymadım. tüm ihtiyaçlarımızı aile birliğinden karşılıyoruz. çok zor para geliyor okula onu da elimizden alırlarsa bittik zaten.

 • 1 2
          

  cevap ekleyin / yorum yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Doğrulama kodu : 9 − = 2

benzer içerikler

şu anda, incelediğiniz " okul aile birliği nasıl kurulur ? " başlıklı içerik ile benzer başlıklar:

a