başlık ara
sıralama seçeneği
alfabetik karma
yeni-eski saatli
tarihe göre
/ /

yazar entryleri

öğretmen olma şartları değişiyor, aday öğretmenlere sınav şartı geliyor


başlık içinde ara
sağda solda paylaş
bu başlığın görselleri bu başlığın görseli yok
 1. artık bir yılı doldurunca asil öğretmen olma diye bir şey olmayacak. hükümet yeni tasarıyla beraber adaylığın kaldırılması için yazılı veya sözlü sınav uygulaması getiriyor.

  öğretmen olma şartları değişiyor

  yeni uygulamaya göre adaylık süresinin dolmasından sonra öğretmenler sözlü sınava alınacak başarısız olanlar ise öğretmen olamayacak.

  ayrıca bu sınava girebilmek için ise adaylık süresince hiç bir disiplin cezası almamış olmak ve performan değerlendirme kriterlerinden geçmiş olmak gerekiyor. tabi bu performansı ise kimin nasıl ölçeceği henüz belli değil.

  bu tasarı kanunlaştığı zaman aday öğretmen olanlar ise bu kriterlere tabi olmayacak, bir nevi paçayı kurtarmış olacaklar.

  eğer bu sınavdan başarısız olursanız yada sınava girme şartlarını taşımazsanız başka bir yere zorunlu tayin ile gönderilecek ve bir yıl ek süre verilecek. şayet bu bir yıllık ek sürede de başarısız olup sınavı geçemezseniz memuriyet hayatınız başlamadan bitmiş olacak.

  işte tasarıdaki öğretmen olabilme şartları:

  Aday öğretmenliğe atanabilmek için; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan şartlara ek olarak, yönetmelikle belirlenen yükseköğretim kurumlarından mezun olma ve Bakanlıkça ve/veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olma şartlan aranır.

  Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanır. Sınavdabaşarılı olamayanlar bir başka il veya ilçede görevlendirilerek, bu kişilere bir yıl içinde tekrar sınava girme hakkı tanınır. Sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar adayöğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.

  Sınav komisyonu üyeleri, Bakanlık personeli, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel ileöğretim elemanları arasından seçilir. Bakanlık gerekli gördüğünde illerde veya merkezde birden fazla komisyon oluşturabilir. Performans değerlendirmesinde dikkate alınacak mesleki ölçütler, sınav konuları, komisyon üyelerinin seçimi, görevleri, çalışma usül ve esaslan ile sınava ilişkin diğer hususlar yönetmelikle düzenlenir."

  geçici madde:

  MADDE 6- 1739 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  "GEÇİCİ MADDE 4- ...43 üncü maddeye bu Kanunla eklenen beşinci, altıncı ve yedinci fıkra hükümleri, bu Kanunun yayımı tarihinden sonra aday öğretmen olarak göreve başlayanlar hakkında uygulanır."

  (admin, 2.8.2014 01:37)

 2. bakalım daha ne neler göreceğiz. torpili ve arkası olmayan garibanlar daha stajyerken elenip gidecek demek. inşallah sonumuz hayrolur

  (ostkoy, 2.8.2014 01:37)

 3. oh ne ala memleket
  hem en düşük maaşı vereceksin
  hem hiç bir kariyer vi mesleki saygı tanımayacaksın
  hem de en zor işe alınma şartlarını uygulayacaksın

  (kemalhur, 2.8.2014 01:37)

 4. aday öğretmenler için yazılı sınav zaten vardı. eğitimlerin sonunda yazılı sınava girmiyor muyduk. burda önemli olan sınavın sözlü olacak olması. ne torpiller dönecek, ne haksızlıklar yaşanacak...

  (osmcemkaya, 2.8.2014 01:37)

 5. Sözlü sınav demek torpil demek anlayışını o kadar benimsettiler ki korkuyoruz arkadaş. Neden bu kadar öğretmenlerle uğraşıyorlar bu kadar yıldırma politikası uyguluyorlar adam daha göreve başlamadan dinden imandan soğutuyorlar. Yazık bize.

  (ufcemal, 2.8.2014 01:37)

 6. 11 Eylül 2013 te göreve başlamış bi aday öğretmeni etkileyecek mi şimdi bu kanun

  (mustufyel, 2.8.2014 01:37)


meb sözlük - 2014

hakkında | iletişim | sitemap | RSS

MebSözlük.com sitesi; hiçbir kurum, kuruluş, parti, sendika veya derneğin sempatizanı veya bunların üyesi değildir. Bu sebeple de hiç kimsenin savunucusu veya karşıtı değildir. MebSözlük.com sitesi; Telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir. Yayınlanan yazıların tamamı üyelerimize ait olup, bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayemiz yoktur. MebSözlük.com sitesi içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden MebSözlük.com ekibi ile irtibata geçiniz.2018
yukarı çık